Hogyan válasszunk könyvelőt?

2018.01.13

Körültekintően, mondhatnánk elsőre. És hogyan választhatunk körültekintően, milyen könyvelőre bíznánk szívesen a vagy már több éve fejlesztett, vagy a több éve dédelgetett álmunkat megvalósító vállalkozásunkat. Már hallom is, hogy legyen megbízható, precíz, pontos, felelősségteljes. És igazuk van. Ezek mind olyan jelzők, amelyek egy munkájára igényes könyvelőt jellemeznie kell. Honnan tudjuk, hogy ilyen könyvelőt választottunk? Néhány támpontot szeretnénk adni, hogy mire figyeljenek a könyvelő választásnál:

1. Készüljön szerződés. Ez az első és nagyon fontos lépés egy könyvelő választásnál. A szerződésnek tartalmaznia kell részletesen azokat a feladatokat, amelyeket a könyvelő elvállal, konkrét határidőket (pl. számlák, könyvelési bizonylatok leadásának ideje), konkrét vállalási árakat.

2. Számlát ad. Ez a szolgáltatás Önnek a vállalkozása érdekében felmerült költség, 100%-ban elszámolható. 

3. Elvégzi a partner azonosítást. A  pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény értelmében azonosítani kell a szerződő ügyfelet. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a könyvelő a szerződéskötés alkalmával, még az aláírást megelőzően ellenőrzi a céget a cégnyilvántartásban, a cégvezetőt pedig a személyes okmányainak bemutatásával azonosítja.

4. A titoktartás. Mint ahogy elvárjuk az orvosunktól, ügyvédünktől, hogy ne fecsegjen rólunk, ugyanígy el kell várnunk a könyvelőnktől is ezt. Tudjuk, hogy az üzleti életben néha egy-egy elejtett szónak is nagy ereje lehet. A titoktartásra kitérhetünk a szerződésben, vagy külön önálló okmányban is.

5. Precizitás alatt a feladatok jogszabály szerint való végrehajtását értjük. Ehhez naprakész tudással és ismeretekkel kell rendelkeznie. Nem csupán a számlák rögzítését várjuk el könyvelőnktől, hanem hogy tanácsadásban, preventív jellegű szakmai odafigyeléssel kísérje a vállalkozás fejlődését.

6. Pontos. Ez mit jelent? Nem kap a cégvezető bevallásra felszólításokat, mert a könyvelő tudja, hogy milyen bevallást, milyen határidővel kell elkészítenie és továbbítania a megfelelő hatóság részére. Ha Ön kér kimutatást a vállalkozásáról nem kell rá hetekig, hónapokig várnia.

7. Felelősségbiztosítás. Igen, létező biztosítási forma, kifejezetten a könyvelők részére. Számokkal, adatokkal dolgozik a könyvelő, a legmagasabb technikai eszközök, alkalmazások mellett is lehet hibázni. Fontos tudnia, hogy a NAV-tól, vagy bármilyen hatóságtól a vállalkozásnak érkezik a bírság, melyet ha nincs felelősségbiztosítása a könyvelőnek csak polgári peres úton tud behajtani. Ugye nem kell mondanunk ez bizony több évbe is beletelhet, míg ha van biztosítása a könyvelőnek, hetek alatt rendeződhet az ügy.

Nem is olyan egyszerű ez. És valljuk be őszintén ezt végig gondolva már Ön is belátja, hogy egy jó könyvelőnek ára van. Az egy-két ezer forintért dolgozó könyvelők biztos, hogy nem tudnak abból a díjból biztosítást fizetni, szakmai konferenciákra, továbbképzésekre, oktatásokra járni. Úgy szólt régen a mondás: A jó pap holtig tanul. Nos a jó könyvelő is holtig tanul. A kölcsönös megelégedettség alapja a tisztelet. Tisztelet az egymás munkája iránt, amely úgy is kifejezésre juthat, hogy olyan díjban állapodnak meg, ami mindkét fél részére megfelelő lesz.

Amennyiben bármelyik pontnál úgy érzi, hogy nem biztos a könyvelőjében, lehet itt az ideje egy váltásnak. Keressen minket elérhetőségeinken, és egy kávé mellett átbeszéljük az Ön vállalkozásával kapcsolatos feladatokat, tudnivalókat.